DOŻYNKI OGÓLNOPOLSKIE

Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Święto plonów w Polsce ma bardzo długą i bogatą tradycję. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, zbiory dobiegają końca, a ludzie mogą odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach. W wielu miejscach kraju obchody częściowo różnią się od siebie, ale wszystkie są podobne i niosą to samo przesłanie. Ważnym elementem obchodów dożynkowych jest wieniec wykonany ze zbóż. W wieniec wplata się owoce, warzywa, zioła i kwiaty, które również są plonami pól i ogrodów. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku z oficjalnych chłopskich zabaw święto to zmieniło się w  obchody o charakterze dziękczynnym i bardzo religijnym. To wówczas rozpoczęła się tradycja obchodów tego święta na Jasnej Górze. Mimo wszystko dożynki zachowały swój ludowy charakter.

Tegoroczne ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbyło się 4 września 2022 r. w  Częstochowie. Na Jasnej Górze zgromadzili się m.in. przedstawiciele organizacji rolniczych i  związków zawodowych, delegacje wszystkich polskich diecezji, którzy pielgrzymują tu z owocami ziemi  Gminę Radzanów reprezentowała ponad 50-osobowa grupa mieszkańców, w tym KGW Ratoszyn z przygotowanym przez siebie wieńcem dożynkowym. W uroczystej mszy dożynkowej uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Tegoroczne dożynki rolników odbywały się pod hasłem „Do Maryi Królowej Pokoju”. Kazanie wygłosił biskup Jan Piotrowski z Kielc, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. O bezpieczeństwie, w tym również żywnościowym, wspominał w swoim wystąpieniu Minister Rolnictwa. W podobnym tonie brzmiały słowa o historii, tradycji i pracy na wsi w przemówieniu Prezydenta, który zachęcał do korzystania ze wszystkich źródeł wsparcia finansowego dla rolników.

Uczestnicy pielgrzymki oprócz podziwiania wieńców mieli okazję odwiedzić Krajową Wystawę Rolniczą urządzoną w Alejach i na tyłach klasztoru. Piękna pogoda sprzyjała spacerom i oglądaniu ekspozycji, a nawet wyszukaniu i zakupie nowych odmian kwiatów i  krzewów, z którymi wracaliśmy do domu. W drodze powrotnej Pani Magdalena Leśnowolska – Sekretarz Gminy Radzanów podziękowała delegacji mieszkańców za udział w pielgrzymce, za promocje gminy na uroczystościach. Szczególne podziękowanie dla Koła Gospodyń Wiejskich z Ratoszyna za pielęgnowanie tradycji, za trud przygotowania wieńca i prezentowanie strojów KGW.