Dożynki 2017 – pielgrzymka na Jasną Górę

Dożynki Jasnogórskie to dla polskich rolników największe święto dziękczynienia za plony i chleb obecny na stole. Aby podziękować za zebrane plony i prosić o błogosławieństwo na przyszły rok, 3 września 2017 r. do Częstochowy przybyło ok. 50 tys. rolników z całej Polski. Oprócz próśb i podziękowań, przywieźli dożynkowe wieńce i dary, będące owocem ich ciężkiej, całorocznej pracy.

We wspólnej modlitwie wzięła udział 60-osobowa grupa przedstawicieli gminy Radzanów: radni, sołtysi, delegaci Izby Rolnej, rolnicy. Mieszkanki wsi Ratoszyn zabrały na uroczystą pielgrzymkę przygotowany przez siebie wieniec dożynkowy.

Tradycyjnie na początku mszy, którą celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, starostowie dożynek Jasnogórskich złożyli na ręce głównego celebransa, przeora Jasnej Góry i przedstawiciela prezydenta, bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych tegorocznych zbiorów. Starostami dożynek byli Anna i Paweł Chrupkowie z parafii Haczów w archidiecezji przemyskiej.

W trakcie mszy abp Stanisław Gądecki podziękował rolnikom za ich ciężką, ale i pełną radości pracę: „Troski i wyzwania świata rolniczego każą nam z wielkim szacunkiem patrzeć na pracę rolnika, która ze względu na uzależnienie od natury, jest wystawiona na większe ryzyko, niż praca innych gałęzi gospodarki.  Tak kiedyś, jak i dzisiaj dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla rolników i że jest to wdzięczność wobec wielu ludzi, symbol solidarności człowieka z człowiekiem. Przecież kromka chleba, którą podnosimy do ust, powstaje dzięki zbiorowemu wysiłkowi wielkiej rzeszy ludzi: rolników, młynarzy, piekarzy, transportowców i sprzedawców. Można nawet powiedzieć, że w jakimś sensie zamyka ona w sobie wysiłek znaczącej części społeczeństwa. Dziękujemy za poszanowanie dla tradycji i przywiązanie do wiary oraz prosimy Boga o błogosławieństwo dla pracy rolniczej na przyszły rok” – zakończył abp Gądecki.

„W tegorocznych modlitwach za plony przynosimy również troski, ból, łzy oraz niepewność jutra naszych sióstr i braci dotkniętych nawałnicami, gwałtowną niepogodą. Niesprzyjające warunki pogodowe – wiosenne przymrozki, deszcze i huragany zniszczyły sady, lasy, pola uprawne, domy mieszkalne, budynki gospodarcze, maszyny rolnicze i drogi. Gospodarze ponieśli olbrzymie straty, sięgają one 900 mln złotych.– Podczas tych dożynek modlimy się również za tych gospodarzy, którzy utracili swoje plony. Prosimy o ducha solidarności naszych rodaków, aby wspomogli na różne sposoby poszkodowanych” – zaznaczył delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy ks. bp Edward Białogłowski.

Do uczestników dożynek prezydent Andrzej Duda skierował list, który odczytała Halina Szymańska, szef kancelarii prezydenta.

O wsparciu dla rolników zapewniał Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi obecny na uroczystości.

Uroczystości dożynkowe na Placu odbyły się z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych, m.in.: Orkiestra i Chór z Kolbuszowej, Zespół instrumentalno-wokalny z Chęcin, Orkiestra Dęta z Kasinki Małej.

Za udział w doniosłym wydarzeniu, ważnym również dla mieszkańców gminy Radzanów, w drodze powrotnej z Częstochowy, w imieniu wójta gminy podziękowała Magdalena Leśnowolska – sekretarz gminy. Szczególne podziękowania dla ks. Przemka Kwietniewskiego za opiekę duchową i modlitwę w czasie pielgrzymki, dla Jana Małka za organizację wyjazdu, dla delacji kobiet z Ratoszyna, które wykonały wieniec dożynkowy.