Zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów białobrzeskiego

            Niniejszym informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Nr 3 Wojewody Mazowieckiego z dnia 22 lutego 2017 roku w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów białobrzeskiego i grójeckiego określono obszar zapowietrzony jej wystąpieniem w gminie Promna obejmujący miejscowości: Promna, Adamów, Biejkowska Wola, Falęcice, Falęcice Wola, Góry, Falęcice Parcela, Kolonia Promna, Stanisławów.
           Ponieważ ognisko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) znajduje się w odległości 10 km od gminy Radzanów ustanowiono obszar zagrożony jej wystąpieniem obejmujący miejscowość Branica.

            W związku z zaistniałym zdarzeniem służby weterynaryjne przypominają o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Na mocy powyższego Rozporządzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono zakaz:  
–    przemieszczania do i z gospodarstw drobiu i innych ptaków;
–    wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych;
–    organizowania lotów treningowych i lotów konkursowych gołębi oraz polowań i odłowów ptactwa dzikiego, bez zgody powiatowego lekarza weterynarii;
–    przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków w tym piskląt jednodniowych;
–    transportu mięsa drobiowego z rzeźni;
–    organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw;
–    przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia ptaków na targowiskach;
–    pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
–    wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

                 O wszystkich niepokojących objawach u drobiu w gospodarstwach należy natychmiast informować właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Natomiast dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich mają obowiązek zgłaszania organowi Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

 Ognisko grypy ptaków rozporzadzenie Wojewody Mazowieckiego